Dziecko

Pierwszy spacer dziecka

Pierwszy spacer dziecka

Niektórzy rodzice obawiają się pierwszego spaceru z noworodkiem. Nie wiedzą czy jest to odpowiedni moment. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jeśli organizm dziecka będzie dotleniony to wówczas będzie funkcjonował znacznie lepiej. Będzie również dobrze się rozwijał. Trzeba wiedzieć również o tym, że jeśli dziecko będzie chodziło na spacery to w przyszłości na pewno będzie mniej chorowało. Na zewnątrz będzie ono bowiem spotykało się z różnymi drobnoustrojami. To pozwoli mu się na nie uodpornić oraz radzić sobie z nimi. W słoneczne dni także można wyjść z dzieckiem. Promienie słoneczne sprawią, że w organizmie dziecka będzie wytwarzała się witamina D, a to będzie miało wpływ na rozwój jego układu kostnego. Zanim wyjdziemy z dzieckiem na zewnątrz to warto oswoić malucha ze świeżym powietrzem. Można z nim wychodzić na chwilę na werandę czy też na balkon. Na początku niech będzie to krótki czas. Później może to być pół godziny. Po około tygodniu można wyjść na zewnątrz. Oczywiście na początku także na chwilę. Później czas ten można wydłużać.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Odra u dzieci

Odra u dzieci

Odra jest chorobą zakaźną. Dotyczy tylko i wyłącznie dzieci. Najczęściej chorują na nią dzieci od szóstego do dwunastego miesiąca życia. Jednak może być ona groźna dla dzieci aż do ukończenia piętnastego roku życia. Dzięki szczepionkom odra nie jest już aż tak bardzo groźna. Jest bardzo zaraźliwa. Jednak osoba, która na nią choruje może zarazić nawet dwadzieścia innych osób. Jest to bardzo łatwe, bo wirus przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą chorą. Jeśli zaszczepiliśmy dziecko na odrę to raczej możemy czuć się bezpiecznie. Jednak zawsze warto wiedzieć jakie są objawy tej choroby. Do objawów należy przede wszystkim gorączka, suchy kaszel, katar, ból głowy. Jednak typowe są światłowstręt, czerwone oczy. Twarz dziecka będzie wyglądała jakby dziecko przez długi czas płakało. Będzie zmęczona i czerwona. U dziecka pojawia się także charakterystyczna wysypka. Na początku plamy są grube i mają nieregularne kształty. Jeśli chodzi o leczenie odry to jest to po prostu leczenie objawowe.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Krzywica u dzieci

Krzywica u dzieci

Krzywica jest chorobą, która pojawia się tylko i wyłącznie u dzieci. Są to po prostu zaburzenia we wzroście kości oraz ich zniekształcenia. Choroba ta rozpoznawana jest u dzieci pomiędzy trzecim miesiącem życia a drugim rokiem życia. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną krzywicy u dzieci jest niedobór witaminy D. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta u dziecka. Dziecko musi także przebywać na słońcu. Jeśli dziecko nie będzie dostawało odpowiedniej ilości witaminy D to wówczas będzie dochodziło do mniejszego wchłaniania wapnia oraz fosforu. Te minerały są natomiast potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju dzieci. Na krzywicę mogą cierpieć nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, u których dieta jest uboga w witaminę D. Krzywicę u niemowląt można rozpoznać po tym, że ciemiączko zrasta się bardzo powoli, pojawiają się guzy czołowe, następuje spłaszczenie czaszki. Oprócz tego krzywicę zwiastuje opóźnione wyrzynanie się zębów, łukowato wygięte kości nóg, garb krzywiczy oraz zniekształcenie kości miednicy.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że każde dziecko rodzi się mając płaskostopie fizjologiczne. Z czasem zanika, gdyż mięśnie stóp dziecka wraz z jego rozwojem trochę się wzmacniają. Jednak zdarza się tak, że dziecko nie wychodzi z płaskostopia i pozostaje ono. Płaskostopie jest niczym innym jak zniekształceniem stopy. Jednak to zniekształcenie w przyszłości może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. W wieku czterech lat stopa dziecka powinna być już ukształtowana w sposób prawidłowy. Po tym czasie można rozpoznać płaskostopie. Wystarczy obejrzeć podbicie stopy dziecka. Jeśli stopa dziecka nie ma wcięcia pośrodku stopy to wówczas mamy powody do obaw. Także jeśli dziecko chodzi na wewnętrznych krawędziach stopy to można podejrzewać, że ma ono płaskostopie. Jeśli rozpoznamy płaskostopie u dziecka to wówczas będziemy mogli działać. Powinniśmy pójść do ortopedy. Ten na pewno zaleci naszemu dziecku noszenie wkładek korygujących płaskostopie. Wymagane będą również ćwiczenia. Rodzice nie powinni także zapominać o odpowiednim obuwiu. To ono będzie decydowało o tym czy nasze dziecko będzie miało płaskostopie czy też nie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Wysypka u dzieci

Wysypka u dzieci

Oczywiście wysypka może być objawem przeróżnych chorób. Może także przybierać przeróżne formy. Na skórze dziecka mogą pojawiać się zarówno małe krostki jak i duże grudki. Przyczyny mogą być bardziej lub mniej poważne. Pierwszą chorobą, która objawia się za pomocą wysypki jest świerzb. Wywołują ją roztocza. Dziecko, które choruje na świerzb będzie miało na ciele wiele grudek, które są wypełnione płynem. Mogą pojawiać się także drobne pęcherzyki. Wysypka może także świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Jest to przewlekłe, alergiczne schorzenie skóry. U dzieci taka wysypka będzie miała postać grudek. Najczęściej pojawia się ona na policzkach, jednak może zająć całą buzię dziecka. Warto także zaobserwować zgięcia łokci oraz kolana dziecka. Tam również może pojawić się wysypka. U niemowląt wysypka może także świadczyć o pieluszkowym zapaleniu skóry. Jest to nic innego jak stan zapalny, który wywołany jest podrażnieniem skóry przez mocz oraz stolec. Jeśli dziecko cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry to wóczas na jego pupie pojawią się zmiany rumieniowe.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Świnka u dzieci

Świnka u dzieci

Świnka jest niczym innym jak nagminnym zapaleniem przyusznic. Jest to także jedna z najbardziej pospolitych chorób zakaźnych, które występują u dzieci. Najczęściej na chorobę tą zapadają dzieci w wieku od pięciu do piętnastu lat. Jednak oczywiście mogą się nią zarazić także osoby dorosłe. Warto wiedzieć, że najwięcej zachorowań na świnkę odnotowuje się wiosną oraz jesienią. Jednak zachorowanie zimą oraz latem także jest możliwe. Świnką można zarazić się drogą kropelkową, ale również poprzez używanie sztućców czy kubków, na których pozostały jakieś ślady zakażonej śliny. Przebieg świnki będzie zależał od kondycji chorego. Choroba wykluwa się przez co najmniej dwa tygodnie. Jak rodzic rozpozna świnkę u swojego dziecka? Będzie ono markotne i nie będzie chciało jeść. Będzie także miało gorączkę, skarżyło się na bóle głowy oraz będzie miało napuchnięte ślinianki. Najczęściej wirus świnki atakuje ślinianki przyuszne, ale czasami zdarza się także, że chorują ślinianki podżuchwowe. Bywa, że zostaną zaatakowane obie ślinianki. Czasami jednak zaatakowana przez wirus zostaje tylko jedna.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .