Porady

Mama po porodzie

Mama po porodzie

Każda kobieta po porodzie staje przed wieloma dylematami. Pierwszym pytaniem, jakie pojawia się u nich jest to, czy mogą uprawiać sport czy też nie. Otóż, już kilka dni po porodzie można rozpocząć ćwiczenia. Na początku warto rozpocząć od ćwiczeń mięśni dna miednicy. Warto także napinać mięśnie pośladków. Zawsze warto także spacerować z dzieckiem. Po okresie połogu można już pójść na basen oraz jeździć na rowerze czy też biegać. Jednak z brzuszkami powinno się trochę dłużej poczekać. Lepiej nie robić ich wcześniej niż po trzech miesiącach od dnia porodu. Po porodzie kobieta powinna zaopatrzyć się także w odpowiednią bieliznę. Na pewno przyda się dobrze dobrany biustonosz do karmienia piersią. Oczywiście powrót do formy po cesarskim cięciu będzie znacznie dłuższy niż po normalnym porodzie. Jest jedna zasada. Im bardziej aktywna będzie kobieta tym szybciej powróci ona do formy po cesarskim cięciu. Nie można chodzić pochyloną. Szwy na pewno się nie rozejdą. Czasami kobiety mają takie obawy i boją się wyprostować. To błąd. Po cesarskim cięciu można oczywiście zajmować się dzieckiem. Jednak trzeba zapytać lekarza czy można nosić malucha. U niektórych kobiet jest to niewskazane.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Jak wspomóc laktację?

Jak wspomóc laktację?

Wiele kobiet po porodzie ma problem z laktacją. Podczas takiego kryzysu laktacyjnego zarówno dziecko jak i mama mogą być poddenerwowani całą sytuacją. Jednak nie można załamywać rąk. Należy poszukać sposobów na to, jak przywrócić laktację. Bardzo pomocne w procesie laktacji będą z pewnością ziołowe herbatki. Lekarze najczęściej wskazują tutaj herbatki z kopru włoskiego, kminku oraz anyżku. Warto wiedzieć, że takie herbatki zmieniają smak mleka matki. Smak ten znacznie bardziej odpowiada dzieciom. Jeśli mleko będzie dziecku smakowało to chętniej będzie ono ssało pierś matki, a co za tym idzie proces laktacji sam będzie się napędzał. Mama powinna pić dwie lub trzy takie herbatki w ciągu dnia. Lekarze mówią także, że w laktacji mogą pomóc leki homeopatyczne. Jednak, aby pomogły trzeba w to tak naprawdę uwierzyć. Specjaliści twierdzą bowiem, że jest to zwykłe placebo. Oczywiście z lekami homeopatycznymi nie można przesadzać. Trzeba je brać po konsultacji z lekarzem. W laktacji może również pomóc piwo karmelowe ciemne. Jednak trzeba je wypić na 3 godziny przed następnym karmieniem.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Napoje energetyczne a dzieci

Napoje energetyczne a dzieci

Niestety dzieje się tak, że po napoje energetyczne sięga coraz więcej osób. Wśród nich są także dzieci. Nawet w szkolnych sklepikach można kupić tego typu produkty. Są to słodkie napoje, dają energię i dzieci je lubią. Jednak nie wiedzą jak niebezpieczne są one dla ich organizmu. Specjaliści mówią o tym, że napoje energetyczne są tak samo szkodliwe jak alkoho i papierosy. Napoje energetyczne likwidują uczucie zmęczenia i działają pobudzająco. Jednak jeśli je przedawkujemy to wóczas mogą wywołać niepokój oraz nadpobudliwość. Mogą pojawić się także bóle głowy oraz arytmia serca. Głównymi składnikami napojów energetycznych jest kofeina oraz tauryna. Oprócz tego w napojach takich znajduje się także dwutlenek węgla, witaminy oraz tłuszcz. Jeśli dziecko będzie sięgało po takie napoje to wówczas mogą u niego wystąpić skutki uboczne takie jak pobudzenie, nudności, wymioty, oslabienie, arytmia serca, porażenie ośrodka oddechowego. Na świecie zdarzały się nawet zgony po przedawkowaniu takich napojów energetycznych. Wystąpiło bowiem migotanie komór serca.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Jak uspokoić płaczące niemowlę?

Jak uspokoić płaczące niemowlę?

Rodzice denerwują się i są pełni obaw, kiedy widzą, że ich dziecko płacze. Jednak dziecko musi płakać. Inaczej nie jest w stanie powiedzieć nam, że coś mu dolega. Warto tutaj aby rodzic potrafił zdiagnozować problem i go rozwiązać. Wówczas dziecko przestanie płakać. Jeśli chodzi o przyczyny płaczu u niemowlęcia to są one naprawdę przeróżne. Dziecko może cierpieć i płakać z powodu kolki lub wyrzynających się zębów. Dziecko płacze także jeśli jest głodne lub gdy ma mokro w pieluszce. Jeśli przestanie płakać to nie musimy się martwić. Gorzej jeśli dziecko płacze jeszcze głośniej i w sposób piskliwy jeśli bierzemy je na ręce. Wówczas na pewno powinniśmy pójść do lekarza i skonsultować się z nim. Jeśli podczas płaczu dziecko ciężko oddycha i wygląda na chore to także musimy się martwić. Dziecko można uspokoić podczas płaczu poprzez wyciągnięcie je z łóżeczka. Musi czuć się bezpiecznie. Warto je kołysać oraz zainteresować je zabawkami. Warto pogłaskać je po buzi oraz nosić masując plecy. Można także położyć je na brzuchu. Zmiana pozycji także czasami wystarczy.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Zasady zdrowego snu

Zasady zdrowego snu

Jeśli w nocy nie wypoczniemy dostatecznie to wówczas przez cały dzień będziemy czuć się znużeni i zmęczeni. Nie wolno zatem lekceważyć sfery snu. Jest ona bowiem bardzo istotna. Trzeba wiedzieć także o tym, że niektóre z pozycji snu są zdrowsze od pozostałych. Przykładem może być na przykład sen na boku. Jeśli śpimy na boku to wówczas obciążamy i to w sposób znaczny nasz kręgosłup. Obciążenie może wzrosnąć nawet o 75 kilogramów. Aby ulżyć w czasie snu swojemu kręgosłupowi należy pamiętać o tym, aby nie kupować wodnego łóżka. Nie można oczywiście spać na bardzo twardym podłożu, ale zbyt miękki materac także nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najlepiej byłoby gdyby nasz materac był średnio twardy. Materac powinien uginać się pod ciężarem naszego ciała na co najwyżej trzy centymetry. Trzeba także zwrócić uwagę na to czy materac jest równy. Jeśli są w nim wniesienia i doliny to zdecydowanie powinniśmy wymienić go na inny. O swój kręgosłup możemy zadbać także poprzez wybór odpowiedniej poduszki. Jeśli będzie ona źle dobrana to wówczas na pewno będziemy czuć ból w barkach oraz w kręgosłupie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Objawy i leczenie półpaśca

Objawy i leczenie półpaśca

Półpasiec jest naprawdę bardzo nieprzyjemną chorobą. Do organizmu dostaje się drogą kropelkową. Wystarczy, żeby osoba chora kichnęła i można się zarazić. Trzeba obserwować organizm osoby chorej. Pierwszymi objawami będą przede wszystkim powstanie stanu zapalnego nerwu czuciowego oraz skóry. Najczęściej pojawia się także ból, który występuje wzdłuż nerwu. Ból ten na pewno będzie ostry oraz piekący. Później na skórze może pojawić się także wysypka. Oprócz tego pojawi się także na skórze odczyn zapalny. Nowe pęcherzyki będą pojawiać się przez cztery pierwsze dni. Później pęcherzyki te zamienią się w krostki. Zmiany na skórze na pewno pojawią się w pierwszej kolejności na tułowiu. Później mogą także pojawiać się na rękach oraz na nogach. Czasami zdarza się, że widać je na twarzy. Zmiany pojawiają się jednak tylko na jednej połowie ciała. To cecha charakterystyczna tej choroby. Trzeba pamiętać o tym, że zmian skórnych w żaden sposób nie można naruszać. Nie można ich drapać. Jeśli bowiem będziemy je rozdrapywać to wówczas może dojść do jakiś zakażeń bakteryjnych. Trzeba wiedzieć, że przy półpaścu nie będziemy mieć wysokiej temperatury. Możemy natomiast odczuwać ból głowy oraz osłabienie i zmęczenie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .